HISTORIA

Plac Grunwaldzki

To pierwsze miejsce związane z historią polskiej radiofonii w Szczecinie. Przybyli z Bydgoszczy radiowcy zainstalowali aparaturę nagłośnieniową w pomieszczeniach poniemieckiego radiowęzła miejskiego. Wykorzystali istniejącą sieć głośników rozwieszonych wzdłuż obecnej ulicy Piłsudskiego, od placu Grunwaldzkiego do placu Sprzymierzonych. Nadawano głównie komunikaty. Uzupełnieniem była polska muzyka ludowa odtwarzana z jedynej płyty, jaką mieli do dyspozycji. Środkiem transportu, jakim wówczas dysponowali, był wóz konny zaprzężony w konia o sympatycznej nazwie „Piotruś”.
Image

Ulica Malinowa 7

Image
W tej willi zakwaterowali się pierwsi radiowcy zaraz po przybyciu do Szczecina. W ogrodzie zbudowali pierwszy drewniany maszt do emisji programu radiowego w eterze, co nastąpiło 25.12.1945 r. Była to tylko emisja próbna, po której nastąpiła przerwa w nadawaniu.

Niedziałkowskiego 21

W tym budynku należącym do PZZ przez wiele lat mieściły się redakcje radiowe rozgłośni: Publicystyki i Informacji, Rolna, Młodzieżowa, hala maszyn, sekretariat i gabinet redaktora naczelnego oraz jego zastępców. Był też gabinet lekarski, a na parterze bufet, w którym toczyło się życie towarzyskie. Pracownicy rozgłośni mogli też korzystać z obiadów abonamentowych w restauracjach: NOT, Artystyczna, Ryska, ale ulubionym miejscem był bufet w Domu Rzemiosła.
Image

Wojska Polskiego 73

Image
Willa była zaadaptowana na potrzeby techniki radiowej. Na parterze urządzono amplifikatornię, małe studio spikerskie i pokój wydziału technicznego. Na piętrze było duże studio nagrań muzycznych i słuchowisk, małe studio nagrań słownych i studio emisyjne programów na żywo jak np. Przegląd Aktualności Wybrzeża „PAW”, a później „Studio Bałtyk”. W pomieszczeniach piwnicznych była taśmoteka i płytoteka, a także warsztat mechaniczno-elektryczny. Na poddaszu mieściły się biura głównego inżyniera i jego zastępcy oraz działu personalnego.

Niedziałkowskiego 24

Wieżowiec ORTV miał zaspokoić wszelkie problemy lokalowe rozgłośni i prężnie rozwijającego się szczecińskiego ośrodka telewizyjnego. Miejsce znalazły tam redakcje merytoryczne radia i telewizji, poszczególne działy obsługi technicznej, administracyjnej i finansowej jednostki. Ogromne archiwum taśm filmowych i radiowych a także biblioteka. Na dwóch najwyższych piętrach mieściły się kawiarnia i zakładowa stołówka. Swoją siedzibę miały też stacje radiowe i telewizyjne. W założeniach politycznych miało się tam mieścić centrum oddziaływania radiowego na Niemcy, produkcji filmowej dla rybaków i marynarzy, spektakli telewizyjnych i nagrań muzycznych, a także siedziba chóru radiowego założonego w oparciu o Chór Akademicki Politechniki Szczecińskiej p/d. Jana Szyrockiego. Niestety przemiany ekonomiczne lat osiemdziesiątych nie pozwoliły na realizację tych planów i ostatecznie w roku 2020 wieżowiec został sprzedany w ręce prywatne. Nowy właściciel planuje go przebudować na apartamentowiec.
Image
Image

AUTORZY

Film przygotowano dla Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich RP Pomorze Zachodnie. Film ma charakter edukacyjny i powstał w 75 rocznicę powstania polskiej radiofonii na Pomorzu Zachodnim. Scenariusz, reżyseria, realizacja i zdjęcia - Jarosław Dalecki.

W filmie wykorzystano fotografie, grafiki, rysunki oraz materiały audio i wideo z archiwów prywatnych pracowników Polskiego Radia: Zbigniewa Puchalskiego, Dariusza Trojanowskiego, Jarosława Daleckiego, Roberta Kwiatkowskiego, Haliny Więcek Przybyły, Ryszarda Bogunowicza, Jana Sylwestrzaka, Teresy Podesławskiej, Zbigniewa Malarskiego, Anny Kolmer, Barbary Gondek, Anny Kafel, Bogusława Lisa, Marka Żurawskiego, Jacka Wiśniewskiego i Pawła Zaremby.

Zdjęcia Zdzisława Gajdy, Timm Stütz, Marka Żórawskiego, Bogusława Lisa i Jarosława Daleckiego. Materiały wideo Dariusza Trojanowskiego. Wykorzystano fragmenty wspomnień i pracy magisterskiej Zbigniewa Puchalskiego, które czytała Anna Kafel.

Pozostałe materiały fotograficzne i filmowe na licencji CC i PD, oraz inne z podaniem źródła pochodzenia. Autorzy dziękują wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego dokumentu.

Gra miejska "Radiogra" jest projektem edukacyjnym.

KONTAKT

Stowarzyszenie Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej "Pomorze Zachodnie"

Al. Wojska Polskiego 90
70-482 Szczecin
Telefon: 889 669 544
Strona: www.dziennikarze.szczecin.pl

ORGANIZATOR

logo_sdrp_szczecin.jpg

PARTNER

logo_szczecin.jpg
© 2024 Gra Miejska: RadioGra. Wszystkie Prawa Zastrzeżone. Projekt i wdrożenie: Media Web Design